عملکرد پایه های آردوینو UNO

  • توسط hamed tak
  • ۲۲ روز پیش
  • 0

عملکرد پایه های آردوینو UNO با توجه به شکل بالا بصورت زیر است:

پایه هایی که با اعداد 0 الی 13 مشخص شده اند پایه های ورودی – خروجی دیجیتال می باشند.
پایه هایی که با A0 الی A5 مشخص شده اند پایه های ورودی آنالوگ می باشند.
پایه هایی که با علامت ~ مشخص شده اند پایه های PWM می باشند.
پایه هایی که کنار آنها ICSP نوشته شده است جهت ارتباط SPI مورد استفاده قرار می گیرند.
پایه هایی که با GND مشخص شده اند پایه های زمین برد (همان منفی مدار) می باشند.
پایه های 5V و 3V3 خروجی 5 ولت و 3.3 ولت برای استفاده سایر مدارات، شیلد ها، سنسورها و ماژولهایی می باشد که میخواهیم به آردوینو متصل کنیم.
پایه VIN ولتاژ ورودی فیش آداپتور است که در بعضی از شیلدها نیاز است. بعنوان مثال ما شیلدی داریم که با 9 ولت کار میکند در اینصورت این شیلد طوری طراحی شده است که وقتی روی برد آردوینو قرار می گیرد ورودی 9 ولت آن به پایه VIN از آردوینو متصل می شود. و باید ولتاژ ورودی که از فیش پاور به آردوینو متصل می نماییم 9 ولت باشد تا آنرا راه اندازی کند.
پایه ای که با AREF مشخص شده است پایه ولتاژ مرجع جهت ورودی های آنالوگ می باشند.
پایه ای که با IOREF مشخص شده است، اجازه می دهد شیلدها، خود را با ولتاژ خروجی برد تطبیق دهند. در آینده شیلدها قادر خواهند بود خود را با بردهایی که از AVR با ولتاژ 5 ولت استفاده می کنند و همچنین بردهای آردوینوDue که از ولتاژ 3/3 ولت استفاده می کنند، تطبیق دهند.
پایه هایی که با RXD و TXD مشخص شده اند پایه های ارتباط با RS232 یا همان پورت سریال می باشند.
پین های SDA و SCL نزدیک پین AREF جهت ارتباط I2C می باشند که هیچ چیز در کنار آنها نوشته نشده است.

معرفی برد آردوینو UNO:

برد آردوینو Uno یک میکروکنترلر بر پایه ATmega328 می باشد. این برد 14 پین ورودی و خروجی دیجیتال دارد (که 6 تای آن می تواند به عنوان خروجی PWM استفاده گردد)، 6 ورودی آنالوگ، یک تشدیدگر سرامیکی 16مگاهرتز (Ceramic Resonator)، یک پورت USB، یک پاورجک (ورودی منبع تغذیه)، یک ICSP header و یک دکمه ریست دارد. برد Uno شامل کلیه امکانات مورد نیاز جهت بکارگیری میکروکنترلر موجود بر روی برد می باشد. برای شروع تنها با یک کابل USB، به سادگی برد را به کامپیوترتان متصل کنید و یا آن را با یک آداپور AC-To-DC و یا باتری راه اندازی نمایید.
آردوینو Uno با بردهای پیشین متفاوت است؛ زیرا در آن از تراشه FTDI USB-to-serial استفاده نشده است و به جای آن از یک Atmega16U2 (تا نسخه R2 از Atmega8U2) که به عنوان مبدل USB-to-serialبرنامه ریزی شده، استفاده گردیده است.
نسخه R2 برد Uno دارای یک مقاومت جهت پولینگ اتصال HWB میکروکنترلر به زمین می باشد که تغییر حالت به DFU را آسان تر می کند.
نسخه R3 برد، ویژگی های جدیدی دارد که در ادامه آمده است:

پین های SDA و SCL نزدیک پین AREF و 2 پین جدید دیگر در نزدیکی پین Reset اضافه شده اند. یکی از این پین های جدید IOREF می باشد که اجازه می دهد شیلدها، خود را با ولتاژ خروجی برد تطبیق دهند. در آینده شیلدها قادر خواهند بود خود را با بردهایی که از AVR با ولتاژ 5 ولت استفاده می کنند و همچنین بردهای آردوینوDue که از ولتاژ 3/3 ولت استفاده می کنند، تطبیق دهند. دومین پین برای تغییرات آتی رزرو شده است و در حال حاضر هیچ کاربردی ندارد.
مدار ریست قوی تر ATmega16U2 جایگزین 8U2 شده است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *